Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výživné a exekuce 2.

16. 9. 2012

 

Nesezdaní rodiče (svobodná maminka)
 

 

Když se dítě nenarodí v manželství, málokdy matka řešípenízena dítě soudním rozhodnutím. Spoléhá na to, že se rodiče vždy nějak dohodnou. Problém nastane až v případě, že otec (může to být samozřejmě i matka) ze vztahu odejde a přestane na dítě přispívat. Co dělat?

 

  • Musí nejprve požádat o soudní rozhodnutí o výši výživného. S tím pak teprve může vymáhat peníze rychleji exekucí. Počítejte však s tím, že si na rozhodnutí soudu můžete počkat dost dlouho. "Není výjimkou, že se řízení táhne i déle než rok, obzvlášť v případě, že neplatící rodič nespolupracuje," říká Tomáš Pelikán.
  • Druhou možností je podat trestní oznámení na policii pro tzv. zanedbání povinné výživy – to lze ale až po tom, co dluh přesáhne čtyři splátky výživného stanoveného soudem. Je to cesta poměrně zdlouhavá a ne vždy také stoprocentně účinná. "Častose stává, že dlužník projeví takzvanou účinnou lítost a aby unikl vězení, zaplatí jen část peněz. Tím se trestní řízení zastaví a k opětovnému stíhání zas dojde v případě, že dluh přesáhne čtyřnásobek měsíční částky," upozorňuje advokát Tomáš Pelikán a dodává, že cesta trestního stíhání může sloužit spíše jako určitá nátlaková metoda na neplatícího rodiče, nikoli jako přímá cesta k vymožení dluhu.

 

 

Případ 2.
Rozvedení manželé
 

 

Tady je situace jednodušší. Manželství nerozvedou bez soudně určeného výživného, takže toto rozhodnutí může posloužit jako exekuční titul.

 

  • Stačí pak požádat o exekuci na plat neplatícího rodiče a během pár měsíců by měl být dluh uhrazen.

 

 

Případ 3.
Nefungující manželství
 

 

Manželé se z nějakého důvodunechtějírozvést, ale nežijíspolua jeden nedává peníze na výživu dětí druhému.

 

  • Pokud nemají soudní rozhodnutí o svěření dítěte do péče a výši výživného, jsou na tom stejně jako ti, kteří nejsou manželé. Postiženému pak nezbývá než navrhnout soudu úpravu péče o dítě a stanovení výše alimentů.

 

 

Případ 4.
Zletilý potomek
 

 

Může nastat i situace, že je dítě již plnoleté, ale stále studuje a rodiče mu nechtějí přispívat na živobytí. Co s tím? "V takovém případě si vše musí zletilý potomek vyřizovat sám," upozorňuje Tomáš Pelikán.

 

  • Pokud má třeba z dřívějška soudní rozhodnutí o výši výživného, může mu posloužit k exekuci na majetek neplatícího rodiče.
  • Když ho nemá, nezbude mu než podat žalobu proti svému rodiči o určení výše výživného. "A to je varianta, která je velmi komplikovaná zejména z lidského hlediska," dodává advokát Tomáš Pelikán.

Zdroj:http://finance.idnes.cz/neplati-vyzivne-dluzne-alimenty-vymuze-rychleji-exekutor-por-/viteze.aspx?c=A120209_155159_viteze_zuk