Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příspěvky od otce dítěte

14. 9. 2012

 

Příspěvky od otce dítěte

Neprovdaná matka má dle ust. § 95 zák. o rodině právo na určité finanční příspěvky od otce dítěte a není-li otcovství k dítěti určeno, i od muže, jehož otcovství k dítěti je pravděpodobné. V zásadě má právo na příspěvek na svou přiměřenou výživu po dobu dvou let a na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím od otce dítěte, s nímž není sezdána, a od muže, jehož otcovství je pravděpodobné, má žena kromě již uvedených nároků i nárok na uhrazení nákladů potřebných k zajištění výživy dítěte po dobu, po niž by jí jako zaměstnankyni náležela mateřská dovolená. O těchto nárocích rozhoduje k návrhu ženy soud, těhotná žena může po muži, jehož otcovství je pravděpodobné, požadovat, aby potřebnou částku uhradil předem.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Příspěvky od otce dítěte

(Zuzana Soukupová, 15. 9. 2012 21:25)

To je sice všechno hezké,jenom nechápu z jakého důvodu není otec povinen platit žádné výživné dokud soud nerozhodne o svěření dítěte do péče....Docela by mě zajímalo,který blb tento zákon který postrádá jakoukoliv logiku vymyslel...

Re: Příspěvky od otce dítěte

(Monika, 15. 9. 2012 22:35)

Co vím ze své zkušenosti, tak výživné musí platit otec nebo matka až po rozhodnutí soudem o svěření dítěte do péče matky nebo otce.
Ale vždy soud určí výživné zpětně od narození dítěte.
Je pravdou že než soud rozhodne a pečující rodič začne dostávat výživné na dítě je opravdu zdlouhavé.
Ale takto je soudní systém v našem státě bohužel nastaven.

Re: Re: Příspěvky od otce dítěte

(Zuzana Soukupová, 15. 9. 2012 23:14)

To mě je právě známo,já čekám na svěření do péče půl roku,ale nerozumím tomu proč otec nemusí platit výživné,když o dítě se prokazatelně starám já a díky tomu,že on nemusí platit,mám já spoustu zbytečných problémů,nemluvě o tom,že díky tomu pobírám dávky v hmotné nouzi.Pokud by byl otec povinen platit už před rozhodnutím soudu,ušetřila bych tím i nějakou tu státní kačku..Prostě mi to rozum nepobírá:-)

Re: Re: Re: Příspěvky od otce dítěte

(Monika, 16. 9. 2012 17:29)

Dobrý den Zuzko,
tak jediné co jsem Vám objevila na netu je tento odkaz.
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vyzivne-alimenty.html
Je to online a zdarma tak tam snad zjistíte více.
Budu ráda když mě napíšete zda Vám dali nějakou dobrou radu.
Přeji hodně štěstí.
Monika