Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lidé bez práce dostanou sKarty až v lednu

15. 9. 2012

 

Lidé bez práce dostanou sKarty až v lednu, rozhodl Drábek (Týden.cz)

Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr práce Jaromír Drábek. Úřady měly do konce roku původně vydat asi 900 tisíc karet, nyní počítají se 600 tisíci. Zatím sKartu, přes niž se dávky vyplácejí, převzalo 1500 osob.

"Dávky v hmotné nouzi jsou právě ty, které se vyhodnocují každý měsíc. Každý měsíc musí proběhnout výpočet té dávky, tak jsme si je nechali na konec. Podobný důvod je u podpor v nezaměstnanosti. Ty se po jednotlivých měsících také mění," zdůvodnil ministr odklad vydání sKaret nezaměstnaným a lidem v hmotné nouzi.

Podle Drábka není stanoven termín, dokdy má vydávání karet skončit. "Proto raději volíme takovýto postup, než abychom něco uspěchali," dodal.

Podle ředitele centrálního úřadu práce Jiřího Kubeši přidělování plastikových kartiček nijak nevázne a úředníci jsou na ně připraveni. Úřady nabídnou od října školení, na němž se klienti naučí sKartu využívat. Zdarma s ní budou mít jeden výběr z bankomatu za měsíc u každé dávky, placení v obchodech, převod na účet či cashback. Nyní se posílá pomoc od státu potřebným rovnou na jejich konto či poštou. Od ledna by bezplatné doručení poštovní poukázkou měli mít jen ti, kteří si dávku nebudou moci třeba kvůli svému handicapu jinak vybrat.

Do konce roku by měli sKarty dostat ti, kteří pobírají státní sociální podporu, tedy pravidelně stejné dávky. Patří k nim třeba rodičovská, příspěvky na děti, pěstounské dávky či příspěvky na bydlení. Sociální karty by měli získat i ti, kteří mají příspěvek na péči či dávky pro postižené. Pomoc v hmotné nouzi pak zahrnuje životní minimum, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc. Na konci června vyplácely úřady práce "postaru" zhruba 346 800 dávek státní sociální podpory a 316 400 příspěvků na péči. Vydávaly také 229 400 dávek handicapovaným. Dávek v hmotné nouzi bylo na konci prvního pololetí 110 400 a podpor v nezaměstnanosti 89 100.

Sociální karty provozuje Česká spořitelna, která zvítězila v tendru. Podle jejího generálního ředitele Pavla Kysilky převzalo sKartu zatím 1500 lidí. Tři čtvrtiny z nich si peníze rovnou převádějí na svůj bankovní účet. Z bankomatů si zatím příjemci vybrali dávky za celkem 1,5 milionu korun. Průměrný výběr činil 270 korun, upřesnil Kysilka.

Ministerstvo nyní analyzuje, jak daleko musejí příjemci dávek k bankomatům a zda je mohou i přes případné postižení používat. Výsledky by měly být asi do dvou týdnů. Kysilka řekl, že i spořitelna vyhledává bankomaty, které by upravila pro vozíčkáře či nevidomé. Projekt sociálních karet kritizuje od počátku opozice, odbory i rada postižených. Výhrady k nim měl také ombudsman. Drábek věří, že po čase výtky ustanou. Je přesvědčen o tom, že díky novince se zvýší "klientský komfort" při vybírání peněz od státu a také úředníci budou pracovat efektivněji. Ročně by se mělo ušetřit čtvrt miliardy, zopakoval dnes ministr.

Podle poslankyně ODS Lenky Kohoutové ministerstvo práce svým postupem "ohýbá koaliční dohody". Politička největší vládní strany uvedla, že používání sKaret má být dobrovolné a Drábkův úřad by měl zachovat možnost zasílání peněz poštou. "Ministerstvo za tuto formu výplaty dávek zatím nepředstavilo odpovídající náhradu," uvedla Kohoutová. Dodala, že se na ni obracejí desítky lidí, kteří nemohou kvůli svému postižení bankomat obsluhovat či ho mají daleko. Podle poslankyně by měl Drábek také jednoznačně vyloučit, že ministerstvo nesměřuje k tomu, aby se přes sKarty vyplácely důchody. Ministr už dříve řekl, že tato otázka vůbec není na pořadu dne. Podle něj musí systém nejdřív fungovat u dávek.

Zdroj: Týden.cz