Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čerpání dávek prostřednictvím sKarty

24. 9. 2012

 

Otázky a odpovědi

 
Čerpání dávek prostřednictvím sKarty
border

Jak bude probíhat výplata dávky prostřednictvím sKarty?

Výplata probíhá vždy prostřednictvím účtu vedeného k sKartě. Příjemce dávky si následně zvolí pro něj nejvhodnější způsob čerpání dávky. Ve většině případůsi může způsob čerpání zvolit, výjimkou jsou dávky v hmotné nouzi, kde způsob výplaty dávky stanovuje Úřad práce.

Čerpání dávky si držitel sKarty určuje následujícími způsoby:

  • dávku čerpá přímo z účtu, který je veden k sKartě:
    • platbou kartou v obchodech,
    • výběrem hotovosti z bankomatu,
    • výběrem hotovosti při platbě kartou v obchodech (tzv. Cash Back).
  • Převodem na jiný účet v ČR.

Můžu začít sKartu ihned používat?

Před prvním použitím je třeba sKartu aktivovat v libovolném bankomatu České spořitelny. Informaci, zda jste kartu dostali již aktivovanou, nebo ne, najdete na nosiči karty, na kterém byla nalepena. Rovněž je zde přiložen návod, jak aktivaci provést. Kartu lze aktivovat kdykoli v průběhu platnosti karty.

Dávky jsou na účet k sKartě připsány až následující měsíc po převzetí karty. Do té doby bude příjemce dostávat dávky stejným způsobem jako doposud. Toto platí pro stávající příjemce dávek. Novým příjemcům budou dávky vypláceny prostřednictvím sKarty ihned po jejím převzetí.

Budu mít stejný den výplaty dávky jako nyní?

Ministerstvo práce a sociálních věcí neplánuje v souvislosti s vydáním sKarty změnu termínu výplaty dávek.

Bude opravdu Ministerstvo práce a sociálních věcí moci kontrolovat, za co příjemci dávek utrácejí? Jak poznáte, zda si někdo v potravinách kupuje pivo nebo chleba?

V první fázi bude čerpání účelových dávek kontrolováno pomocí tzv. Merchant Category Codes – kód kategorie obchodníka. V praxi to znamená, že nebudou povoleny nákupy u vybraných typů obchodů, např. bary a herny apod. Kontroly v dalších fázích projektu sociálních reforem budou teprve definovány Ministerstvem práce a sociálních věcí.
V další fázi se plánuje kontrola účelových dávek prostřednictvím elektronických daňových dokladů, které budou obchodníci podle právních předpisů vydávat při prodeji zboží a služeb. Tento způsob umožní následnou kontrolu jednotlivých položek nákupu.

Jak zajistíte kartu proti zneužití, když bude současně sloužit k placení i identifikaci klienta? Nebude ji kvůli tomu možné snadno zneužít?

Karta splňuje standardní bezpečnostní nároky, které vyžaduje kartová asociace. Veškeré platby u obchodníka budou autorizovány online a ověřovány PIN.

Bude moci osoba, u níž je podezření na možné zneužití dávek disponovat prostředky libovolným způsobem?

V případě účelových dávek (dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí, mimořádná okamžitá pomoc) Úřad práce definuje, jakým způsobem může příjemce dávky sKartu používat. Držitel sKarty je pracovníkem úřadu práce informován, jestli je v jeho případě nastaveno omezení - tj. jaká část dávky musí být čerpána bezhotovostně a seznam zakázaných obchodníků.

Bude možné dávky obdržet prostřednictvím poštovní složenky?

Cílem Ministerstva práce a sociálních věcí bylo zavést jednotný způsob výplaty dávek. Výplata sociálních dávek se v drtivé většiněpřípadů bude tedy realizovat prostřednictvím sKarty. V mimořádných a odůvodněných případech se může úřad práce rozhodnout pro jakýkoliv jiný způsob výplaty dávek.

Jak zjistím, kolik peněz mi na kartě zbývá?

Zůstatek na účtu se zdarma dozvíte v bankomatu České spořitelny, na kontaktním centru pro sKartu na telefonu 800 752 782 (zadejte volbu č.3 – dotazy k platební funkci sKarty a pak volte č.1 – dotaz na zůstatek platebního účtu) nebo po přihlášení na portál www.skontakt.cz
Klient má možnost si za cenu poštovného sjednat na úřadu práce nebo v pobočceČeské spořitelny papírový měsíční výpis z účtu nebo si na mobilní telefon nechat zasílat SMS zprávu o zůstatku na účtu (sjednání na kontaktním centru pro sKartu).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář